Látogasson el a spliti Diocletianus-palotába, és tegyen egy emlékutazást az emlékek útján
Horvátországban számos kihagyhatatlan látnivaló található, és ezek egyike nem más, mint a spliti Diocletianus-palota. Ez az UNESCO világörökségi helyszín a horvátországi római kor legérdekesebb maradványai közé tartozik.
A Diocletianus-palota a 4th században épült, hogy a római császár családjával, őrségével és szolgáival együtt a tengerparti visszavonuló rezidenciájaként szolgáljon. A kétszintes, téglalap alakú épület a tengerre néz, és úgy építették, hogy a szokásos palota helyett erődhöz hasonlítson.
Bár a római palota már romokban és elhagyatottan állt, továbbra is a késő ókor legjobban megőrzött palotái közé tartozik. Egyetlen spliti látogatás sem lesz teljes, ha nem fedezi fel a Diocletianus-palotát.
Tartalomjegyzék
Utazás a Diocletianus-palota korai napjaiba
A Dioklecijanus-palota, horvátul Dioklecijanova Palača, a legjobb hely a spliti felfedezés megkezdésére. Hiszen innen ered az, amit ma Split óvárosaként ismerünk. Az eredetileg Diokleciánusz császár által építtetett palota belső tereiben Split történelmének több évszázados története is megtalálható.
Az UNESCO-helyszínt felfedező vendégek bepillantást nyerhetnek Split gazdag történelmébe. Vegye azonban figyelembe, hogy bár a palota alapszerkezete megmaradt, ez már nem a teljes eredeti formájában.

A palota építése 298-ban kezdődött, miután a császár győzedelmeskedett az egyiptomiak ellen. A tengerparti helyszínt azért választották, mert Salona vagy a mai Solin közelében van.
Akkoriban Salona volt a római Dalmácia tartomány fővárosa, Diocletianus szülőhelye. Azt is mondják, hogy a helyet kifejezetten Diocletianus kereste fel gyógyító kénes vize miatt.
Diocletianus 305-ben történt lemondását követően családjával, szolgáival és katonaságával együtt az Adriai-tengerre néző palotába költözött. Élete hátralévő részét itt töltötte 311-ben bekövetkezett haláláig.
Halála után a Diocletianus-palota továbbra is a római udvar része maradt. Úgy tartják azonban, hogy a palota végül elnéptelenedett.
Ez a spliti palota a 7th században ismét lakókat fogadott, amikor a szlávok inváziója ellen kerestek védelmet a salonai polgárok. A menekültek voltak azok, akik a palota maradványait várossá alakították.
Az átalakulás
A palota számos műemlékét és építményét újrahasznosították. Diocletianus mauzóleumát katedrálissá alakították át, míg az alagsori termek szemétteleppé váltak. A külső kapuk és falak azonban megmaradtak, a három egyiptomi szfinxszel együtt, amelyeket Diocletianus római császár palotadíszként használt.
Az évszázadok során a Diocletianus-palota rengeteg változáson ment keresztül, ami a történelmi sávok teljes átalakítását eredményezte. A középkorban családi rezidenciák, paloták és kisebb templomok épültek a falakon belül. A mai napig a teret turistaszállások, éttermek és üzletek töltik meg.
A Diocletianus-palota eredeti négyszögletes elrendezése azonban megmaradt, a kapuk, nevezetesen az Aranykapu, az Ezüstkapu, a Vaskapu és a Rézkapu mind a középső udvarra vagy Peristilre vezetnek.
A Diocletianus-palota a modern korban
Öt évtizeddel ezelőtt a régészek elkezdték feltárni a palota alagsorát, és felfedezték, hogy az lenyűgözően épségben maradt, lehetővé téve számukra, hogy múltjának számos darabját összerakják.
Azért tudták befejezni a spliti Diocletianus-palota rekonstrukcióját, mert jobban megértették nemcsak magát a palotát, hanem a falai között élő embereket is. 1979-ben a Diocletianus-palota hivatalosan is az UNESCO örökség része lett.

De a palota figyelemre méltó történelmi státusza ellenére továbbra is érdekes keveréke a turistáknak és a helyieknek. Napközben a turisták egy duó által előadott hagyományos dalokat hallgathatnak. Néhány arra járó helybéli is szívesen csatlakozik, hogy elénekelje kedvenceit, hangjuk hangja pedig betölti a sikátorokat.
Amikor eljön a délután, a gyerekek fociznak a nyitott udvarokon, ahol az évszázadok során valószínűleg több ezer gyerek játszott.
Estére a turisták és a helyiek egyaránt megtöltik a horvát ételeket kínáló éttermeket és a kávézókat, ahol kedvenc italukat kortyolgatják.
A spliti Diocletianus-palota építészetében az egyik legérdekesebb dolog az, hogy a palota nagy része megmaradt. A különböző változások ellenére, amelyeken Split óvárosa átment, a horvátországi római kori romok legtöbb jelentős eleme még mindig fennmaradt.
De nem szabad elfelejteni, hogy ez a spliti palota nem olyan, mint a bécsi Schonbrunn-palota vagy a párizsi Versailles. Ezek a paloták jól megőrzöttek és épek.
A spliti palota egyes részeit úgy alakították át, hogy egyes részei vagy fel-, vagy leépültek, olyannyira, hogy már beilleszkedett a város tájképébe.
A palota ajtajai nyitva állnak a nagyközönség előtt, mert a korábbi folyosók jelenleg sikátorok, a fenséges palotaszobák helyén pedig új lakóépületek épültek.
Hogyan szerezzen jegyeket
A jó hír az, hogy a Diocletianus-palotába nem kell belépőt fizetni. Ez azt jelenti, hogy szabadon sétálhatsz a palota kapuján, a Diocletianus-palota előcsarnokán és a hasított perisztiliumon. A palotának sincs nyitvatartási ideje, mivel nyilvános helyről van szó. A legideálisabb időpont a palota bebarangolására a tömeg elnyelése nélkül a kora reggeli vagy a késő esti órák.
A palotán belül azonban több különleges részre is van jegy. Ezek a jegyköteles részek közé tartozik a spliti Jupiter-templom, a spliti harangtorony, a Szent Domnius kincstár katedrálisa és a Diocletianus-palota földalatti része.
A spliti Diocletianus-palota nevezetességeire szóló jegyek a Peristyle-ben kaphatók pénztárcakímélő csomagban vagy külön-külön.
Befejezés
A spliti Diocletianus-palota egy igazán lenyűgöző történelmi helyszín, amelyet nem szabad kihagyni. Bár a palotán belüli utcákon való bolyongás erősen ajánlott, ne felejtsd el a környező területeket is megnézni a teljes Split-élményért!